Alváslaboratóriumi vizsgálat
Már sok helyen olvashattak arról, hogy a különböző alvászavarokon, a horkoláson, ma már lehet segíteni.
Ebben a bejegyzésemben a leggyakrabban elvégzett alvásdiagnosztikai vizsgálatot szeretném megismertetni önökkel. Hogyan történik mindez az alváscentrumunkban.
Hallotta már a hangfelvételt, amelyet párja készített horkolásáról? Éjjel feltörő, ijesztő zörejek, hallotta milyen rémisztő? Talán már rászánja magát egy vizsgálatra.
Hogyan kezdje?
A bejelentkezés telefonon történik, időpontot egyeztetnek egy délelőtti vizsgálatra. Az első találkozó alkalmával számítógépre kerülnek adatai. Kitöltenek egy kérdőívet, ez egy speciális kérdés sorozat, amelyből orvosaink számára kiderülnek alvási szokásai és olyan problémák is, amire esetleg nem is gondolt./ feledékenység, ingerlékenység/ Megnézhetnek egy tájékoztató videofilmet. Kezelőorvosával megbeszélik, elmondott panaszai alapján, pontosan milyen vizsgálatra van szükség, majd az éjszakai vizsgálatra asszisztenseinkkel a vizsgálatra időpontot egyeztet.
Elérkezik a nap, amikor este folyosónkon várakozik sorstársaival, ekkor döbben rá, bizony nincs egyedül. Ilyenkor sok új vendég van, de vannak visszatérő kontrollra berendelt betegek. Közülük néhányan, már nagyon szakképzetten tájékoztatják az új pácienseket. Mindenkinek más a panasz, a súlyosság, ezért nem kell megijedni, ha esetleg ijesztő, amit mesélnek!!
Este nyolc órakor névsor alapján szólítjuk betegeinket, bekísérjük a szobába, ahol az éjszakát fogják tölteni, a vizsgálat is a szobában zajlik. A fogason rémisztően sok zsinór lóg, hát igen az igazság az, hogy ezekkel behálózva kell majd az éjszakát eltölteni.
A vizsgálatra többféle műszer áll rendelkezésünkre, vannak egyszerűbbek, un. Polygráfiás készülékek, és többcsatornás un. Polysomnográfok.
Polygráfia során kisebb hordozható készülék kerül felszerelésre, kontroll vizsgálatoknál, vagy sürgős szűrővizsgálat esetén alkalmazzuk, kevesebb érzékelővel rendelkeznek, ilyenkor a fejre, nem kerülnek elektródák.
|
"stardust"készülék, hordozható polygráf |
Polisomnográfiás vizsgálat során, testére érzékelőket szerelünk, ragasztunk, a művelet nem okoz fájdalmat. A szenzorok segítségével az alvás alatt élettani jeleket mérünk, rögzítünk. Az alvás során a számítógép rögzíti a jeleket, és teljes képet kapunk alvásának minőségéről. Az elektródák felszerelése hosszabb időt vesz igénybe, így alvástechnikusainknak van alkalmuk felmerülő kérdéseire válaszolni.
Az eszközök kisméretűek, sajnos előfordul, hogy ennek ellenére Önt zavarják, de ez a vizsgálat velejárója kérjük türelmét!
|
polysomnográf érzékelői |
Érzékelők:
Neurológiai érzékelők:—EEG --- agyi elektromos tevékenységet –szemmozgás—izomtónus: (9 elektróda)
Az alvásstádiumok megítéléséhez szükséges az emberi szervezet által keltett elektromos jeleket a fej, az arc bőrén keresztül vezetjük el. Ezen elektromos jelek nagyon kisfeszültségűek ezért, hogy mérni tudjunk, a bőrt megtisztítjuk bőrradírral, majd az elektróda pasztával és tapasszal rögzítjük.
EKG: a szív által létrehozott elektromos jelek elvezetése három öntapadó elektródával történik.
Légáramlásmérő: Az alvás során, az orron és szájon keresztül áramló levegő hőmérséklet ingadozásait méri, így ábrázolható a légvétel minősége. Az orrnyílások alatt, az ajkak fölé kerül.
|
véroxigénszint mérő, légáramlásmérő, mikrofon, mellkasi pántok |
Légvételi és mozgásérzékelő:
Két pánt egy a mellkasra, egy a hasra, a légző mozgások felvételéért felelősek. A pánton a testpozíció mérő, a fekvés pozíciójáról ad felvilágosítást.
Véroxigénszint mérő
Nagyon fontos műszer: a vér oxigéntelítettségét méri, az ujjra egy csiptetős műszer kerül.
Vörös fényt bocsát ki és átvilágítja az ujjat, az ujj másik oldalán mért elnyel fény erősségéből, mutatja az oxigénszintet és a pulzust.
Mikrofon: A hihetetlen hangok rögzítését szolgálja, a nyak oldalsó részéhez rögzítjük.
Elektródák a lábra: esetleges éjszakai lábmozgásokat érzékeli.
Az ágya feletti infrakamera folyamatos megfigyelést biztosít.
Az érzékelőket megfelelően rögzítjük, hogy azok a legkevésbé zavarják, lehet bennük forogni és Önnek a lehető legkényelmesebb helyzetben feküdni.
Éjszaka szakképzett személyzet áll rendelkezésére és felügyeli a számítógépen a mérést, hogy a vizsgálat sikeres legyen.
Reggeli ébresztés után, általában a délelőtti rendelésen megbeszélik kezelőorvosaikkal a vizsgálat eredményét és a további teendőket.
Úgy érzem, ez a rövid felvilágosítás még hiányzott az internetes irodalomból, és segít eloszlatni az ismeretlen vizsgálattól való félelmet, szorongást.